فواید مصرف آجیل در صبحانه ی یک ورزشکار

فواید مصرف آجیل در صبحانه ی یک ورزشکار

بنده قسط دارم یک توصیه مناسب و کاملا علمی را به شما پیشنهاد کنم.آجیل را صبح هنگام مصرف کنید!در ادامه مطلب خواهید دانست که چه فوایدی برای شما خواهد داشت.(تیم تک اندام و بنده سال خوب و پر برکتی را برای شما آرزومندیم)

نقش صبحانه در برنامه غذایی روزانه به قدری مهم است که خوردن یا نخوردن آن می تواند برخی جنبه های مهم سلامت شما را بیان کند.

پژوهشی که در ماه جولای سال جاری منتشر شده، نشان می دهد افرادی که صبحانه را از برنامه غذایی خود حذف کرده اند ۲۷ درصد بیشتر از افرادی که مرتب و منظم صبحانه می خورند در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند. این پژوهش براساس داده های مربوط به سلامت ۲۶۹۰۲ نفر از مردان طی یک دوره ۱۶ ساله صورت پذیرفته است.

دکتر لی کاهیل، عضو گروه تحقیقاتی در دانشکده سلامت عمومی هاروارد می گوید: شاید این عدد خیلی خطرناک به نظر نرسد، اما از آنجا که حمله قلبی علت عمده مرگ و میر و نیز گرفتاری های دیگر است، اگر همه افراد منظم صبحانه بخورند، سلامت عمومی جامعه تاثیرات بسیار مثبتی به خود خواهد دید. اما مساله به همین جا ختم نمی شود.

پیش از این، تاثیرات نامطلوب نخوردن صبحانه بر فشار خون، کلسترول و انسولین خون به اثبات رسیده بود. بویژه مطابق پژوهشی که در نود و پنجمین نشست سالانه انجمن غدد درون ریز در ماه ژوئن گذشته ارائه شده بود، مقاومت در برابر انسولین، یعنی عامل اصلی ابتلا به دیابت نوع دو، بر اثر نخوردن صبحانه افزایش می یابد.

پروفسور ریچارد دی. ماتس، استاد علوم تغذیه می گوید: پس از گرسنگی طولانی مدت شبانه، در بدن تا حدودی نسبت به انسولین مقاومت ایجاد می شود، زیرا در این زمان بدن کربوهیدراتی ندارد که بسوزاند، به همین دلیل در طول شب به سراغ ذخیره چربی اش می رود تا انرژی مورد نیاز خود را تامین کند. به این ترتیب نخستین وعده غذایی پس از بیدار شدن از خواب در واقع بدن شما را بیدار می کند تا پاسخ مناسب تری به وعده غذایی دوم بدهد. این مساله به اثر وعده غذایی دوم معروف است.

جالب است بدانید خوردن خشکبار در صبحانه به ایجاد اثر وعده غذایی دوم کمک خواهد کرد. براساس مطالعه ای که در مجله بریتانیایی تغذیه (the British Journal of Nutrition) منتشر شده است، بادام زمینی و بادام درختی با ایجاد این اثر و متعادل نگه داشتن قند خون حتی تا پس از صرف ناهار تاثیر بسیار مثبتی بر میزان قند خون می گذارد.

دکتر متس، یکی از اعضای تیم این پژوهش می گوید، چربی آجیل، جذب کربوهیدرات هایی را که در صبحانه می خورید کند می کند و در نتیجه، قند خون شما نوسان چندانی نخواهد کرد. این همان اثر وعده غذایی دوم است که واقعا پدیده جالبی است زیرا سبب می شود طی زمانی طولانی، قند خون متعادلی داشته باشید. منظور از زمان طولانی، یکی دو ساعت پس از صرف صبحانه نیست؛ بلکه منظور تمام ساعات بین صبحانه و ناهار و حتی پس از صرف ناهار است.

به همین دلیل، علاوه بر این که صبحانه می خورید، آجیل باید مهمان همیشگی سفره های صبحانه شما باشد. دکتر کانتا شلکه، متخصص مواد غذایی و سخنگوی موسسه فناوری غذا می گوید: فرقی نمی کند چه نوع آجیلی می خورید، بادام زمینی، بادام درختی، پسته، بادام هندی یا…، تمام انواع آجیل به طور کلی بمب مواد مغذی هستند زیرا سرشار از چربی های مفید برای قلب، پروتئین ، ویتامین، مواد معدنی و… به شمار می روند.

درست است که پژوهش فوق صرفا به بادام زمینی و بادام درختی پرداخته است اما باید گفت همه انواع آجیل به همین شیوه عمل می کنند. دکتر شلکه می گوید: تفاوت میان آجیل ها ممکن است در شدت عمل آنها باشد، زیرا میزان مواد موجود در هر یک و نیز نوع ترکیبشان باهم متفاوت است و طبیعتا در میزان تاثیر آنها نیز نقش بازی خواهد کرد.

کدوم آجیل ها بهتر می باشند؟

بعضی از بهترین چربی ها در آجیل موجود می باشند. آنها منبع خوبی از پروتئین، فیبر و چربی سالم می باشند و کمک می کنند قند خون و اشتهای شما کنترل شود. سازمان غذا و دارو بیانیه سلامتی در سال ۲۰۰۳ انتشار کرد که خوردن ۱٫۵ اونس (حدود یک مشت) آجیل در روز ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد. این به خاطر چربی های موجود در آجیل می باشند که تک اشباعی یا چند اشباعی هستند که باعث کاهش LDL یعنی کلسترول بد می شوند.

بعضی از آجیل ها از بقیه بهتر می باشند. چند توصیه در اینجا به شما می کنیم : گردوها دارای اسیدهای چرب گیاهی امگا ۳ فراوانی می باشند. بادام زمینی شاخص گلیسمی کمتری دارد یعنی به کندی هضم می شود و سطح قند خون را متعادل نگه می دارد.بادامها سرشار از آنتی کسیدان قوی به نام ویتامین E هستند.

این اعلان را به اشتراک گذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.